کلوک

احداث ساختمان ها به دو قسمت کلی سفت کاری و نازک کاری، تقسیم بندی می گردد. سفت کاری به معنای عملیات کلی است که، به منظور ساخت چارچوب محکم و مقاوم بنا انجام می شوند. نازک کاری نیز به معنای عملیاتی می باشد که، برای ایجاد رفاه و آسایش ساکنین ساختمان اجرایی می شوند. در ادامه شما را با تعریف کلی سفت کاری و نازک کاری ساختمان و تفاوت این دو، بیشتر آشنا خواهیم نمود.

تعریف سفت کاری و نازک کاری

تعریف سفت کاری ساختمان

عملیات سفت کاری ساختمانی شامل تمامی مراحل پی کنی، ریختن بتن فونداسیون، کرسی چینی و تیر ریزی، استوار کردن ستون ها، بادبند ها، اجرای دیوارها و در نهایت سقف ها می باشد. مراحل اجرای سفت کاری به شرح زیر می باشد.

در ابتدا نیاز است که به منظور احداث و اجرای فونداسیون بنا، تخریب و خاک برداری صورت گیرد. سپس       پی ریزی و کرسی چینی انجام گردد. پس از آن نیاز است تا تیر ریزی و ستون گذاری بنا آغاز گردد. پس از اتمام اسکلت بندی ساختمان، (که با توجه به اسکلت فلزی و یا بتنی روش اجرای آن متفاوت می باشد.) سقف هر طبقه اجرا می گردد. در انتها با اجرای سقف طبقه آخر و یا همان کف بام، مراحل سفت کاری به پایان می رسد.

تعریف سفت کاری و نازک کاری

تعریف نازک کاری ساختمان

نازک کاری ساختمان مجموعه عملیاتی می باشد، که به منظور تکمیل سفت کاری و برای آسایش و رفاه ساکنین اجرایی می گردد. از مواردی که در نازک کاری ساختمان اجرایی می گردد، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

         لوله کشی و برق کشی ساختمان

         شمشه گیری

         عایق کاری و قیرگونی قسمت های مورد نظر به دلیل عدم نفوذ رطوبت

         گچ و خاک دیوار و سقف ها

         سفید کاری دیوار و سقف

         کشته کشی گچ ها

         اجرای موزاییک های کف و قرنیز های دیوار

         رنگ آمیزی دیوارها و سقف

         نصب کاشی و سنگ سرویس های بهداشتی

         اجرای نمای خارجی ساختمان

         نصب کابینت های آشپزخانه و درب های داخلی و خارجی ساختمان

برای اجرای مراحل نازک کاری ساختمان، در ابتدا اندود کاری و عایق کاری ساختمان انجام می گردد. سپس تاسیسات ساختمان، مانند سیستم های گرمایشی، سرمایشی، لوله کشی آب و گاز و سیم کشی به منظور برق کاری ساختمان انجام می شود. در ادامه مرحله کاشی کاری و نصب سرامیک های کف اجرایی می گردد.

پس از نصب کاشی و سرامیک، سفید کاری و رنگ آمیزی دیوارها و سقف فضاهای داخلی انجام می شود. در ادامه در و پنجره های ساختمان نیز در محل مورد نظر خود نصب می شوند.

نکته: نازک کاری نمای خارجی بنا بهتر است بعد از اتمام نازک کاری های فضای داخلی ساختمان، اجرایی شود.

تفاوت سفت کاری و نازک کاری ساختمان ها

به طور کلی در سفت کاری یک بنا میزان مقاومت مصالح، بالا بردن استحکام بنا در برابر عوامل طبیعی و محیطی و محافظت از ساکنین در برابر عوامل بیرونی بسیار حائز اهمیت می باشد. اما هدف از نازک کاری در یک ساختمان، تامین موارد مورد نیاز برای رفاه حال ساکنین مانند آب و برق و گاز می باشد. همچنین این مرحله در زیبایی فضای داخلی ساختمان نیز بسیار موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست