کلوک

یک شرکت پیمانکاری ساختمان چگونه عمل میکند؟

شرکت پیمانکاری ساختمان در حقیقت طی یک قرارداد به شما تعهد می دهد تا پروژه ی ساخت یا بازسازی یک ساختمان را به طور کامل و یا (به اختیار خودتان ) به صورت موردی بر عهده بگیرند و در مدت زمان مشخص نتیجه ای رضایت بخش را به شما ارائه دهند. در این مقاله شرکت پیمانکاری کلوک در نظر دارد تا شما را در تصمیم گیری صحیح در حیطه ی گزینش یک شرکت پیمانکاری ساختمانی مناسب و کسب اطلاعات کاربردی در این زمینه یاری کند.

شرکت پیمانکاری ساختمان

  • پیمانکار:

در یک شرکت پیمانکاری ساختمانی، پیمانکار شخصی حقیقی یا حقوقیست که پروژه ی مربوطه را از مالک یا همان کارفرما تحویل میگیرد و در واقع عهده دار تمام مسئولیت پروژه است.

وظیفه ی پیمانکار ایجاب میکند که بر اساس بند های قرارداد (که در ادامه توضیح خواهیم داد) کلیه ی اقدامات لازم اعم از،اخذ مجوزها ،تهیه ی مصالح، فراهم آوردن ابزار یا ماشین آلات لازم و…. را انجام دهد و علاوه بر آن در تمام مراحل، مدیریت و خلاقیت را سرلوحه کار خود قرار دهد.

گفتیم قرارداد… تنظیم قرارداد در شرکت پیمانکاری ساختمانی مستلزم رعایت بندهای مشخصیست که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم:

در هر قرارداد، افزون بر وظایفی که مالک یا کارفرما متمایل است بر عهده ی پیمانکار بگذارد لازم است به صورت کامل و دقیق به برخی نکات دیگر نیز اشاره شود، از جمله:

1.مدت زمان تحویل پروژه در قالب یک جدول زمان بندیِ دقیق

2.میزان مبلغی که لازم است هزینه شود و ذکر تمامی موارد و هزینه ها به صورت جداگانه و واضح

3.در نظر گرفتن یک ضمانت نامه (چک و یا مبلغی مشخص) تا در صورت پیشامد حوادث یا اتفاقاتِ غیر، شخص طرف قرارداد بتواند از طریق مراجع قضایی اقدامات لازم را انجام دهد

4 و… ذکر موارد دلخواه و ضروریِ دیگر

نکته اینکه :مبلغ ذکر شده در برآورد هزینه ها(مورد 2) بر اساس رتبه بندی هر شرکت پیمانکاری ساختمانی ممکن است متفاوت باشد لذا پیش از امضای قرارداد حتما با پیمانکار پروژه ی خود توافق کنید.

مورد دیگری که میخواهیم به آن بپردازیم پیمانکار جزء یا همان پیمانکار دست دوم است:

در طی هر عملیات ساخت و یا بهسازی یک ساختمان، شرکت پیمانکاری ساختمانی و یا شخصی که پیمانکار است میتواند شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری را در قالب پیمانکار دست دوم به پروژه معرفی کند تا بخشی از عملیات را به عهده اش واگذارد.

اگر پیمانکار جزء یا همان دست دوم یک شخص باشد؛مثلا برق کار،بنّا و یا هر شخص متخصص دیگری…در اینصورت شخص طرف قرارداد، حقیقی و اگر شرکتِ مشخصی (مثلا در زمینه ی نصب آسانسور) باشد شخص حقوقیست

در هر صورت با اضافه شدن این شخص به قرارداد و به تبع به عملیات ،کارفرما میتواند در صورت بروز مشکل مداخله کرده و بین پیمانکار اصلی و پیمانکار دست دو ظاهر و ناظر واقع شود.

حال میخواهیم ببینیم چگونه میتوان یک شرکت پیمانکاری ساختمانی ثبت کرد؟

در پاسخ باید بگوییم ثبت یک شرکت پیمانکاری ساختمانی دارای قوانین و ضوابط خاص خود است که در زیر به مهمترین موارد اشاره می کنیم:

مدارکی ثبت شرکت عبارت است از..

1.نام اصلی شرکت و مشخصات اعضا و مدیرعامل

2.مدارک شناسایی شامل شناسنامه، کارت ملی و در صورت لزوم کپی مدارک تمامی اعضا

3.ارائه ی اساسنامه

**اساسنامه ها شامل نحوه ی عملکرد و نوع اداره ی شرکت ها و برخی مشخصات دیگر اند**

4.ارائه ی اظهارنامه

**اظهارنامه در حقیقت سند ثبت شرکت میباشد و شامل نام، کاربری، آدرس و برخی مشخصات جزئی تر است**

از دیگر ملزومات برای ثبت یک شرکت پیمانکاری ساختمانی،معرفی تعداد مشخصی از افراد به عنوان عضو و تعدادی نیز در قالب بازرس میباشد

همچنین برای ثبت نیاز است 35 درصد از سرمایه ی اولیه خود را سپرده گذاری کنید.

شرایط ثبت یک شرکت پیمانکاری ساختمان

به عنوان آخرین مورد بپردازیم به اقرارنامه محضری که از شرایط ثبت یک شرکت پیمانکاری ساختمان است:

بندهای اقرارنامه شامل نهی هرگونه نسبیت و داشتن شغل دوم است؛ به صورت دقیق تر مدیرعامل شرکت پیمانکاری ساختمان که قصد ثبت شرکت را دارد نباید مدیرعامل شرکت دیگری باشد. به علاوه، اعضای هیئت مدیره نیز اجازه ی داشتن مشاغل دولتی دیگر را ندارند و در ضمن هیچ یک از بازرسان معرفی شده نباید هیچگونه نسبت دور یا نزدیکی با دیگر اعضای شرکت یا خانواده هایشان داشته باشند.

در نهایت و با در نظر گرفتن تمامی نکات فوق ،شرکت پیمانکاری ساختمان کلوک مفتخر است که با دارا بودن رزومه ی درخشان و تجربه ی کافی میزبان پروژه ی شما عزیزان باشد. امیدواریم این مقاله در پاسخ به سوالات شما، حول محور شرکت پیمانکاری ساختمان و نکات قابل توجه آن، مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست