کلوک

سازه در صنعت ساختمان سازی، به معنای مجموعه ای از اعضای مختلف هستند که، در کنار یکدیگر وظیفه تحمل بار ساختمان و انتقال آنها به زمین را دارند. سازه ها با تحمل بار ساختمان از حجم بنا در برابر تخریب جلوگیری می نمایند. طراحی سازه در صنعت ساختمان به گونه ای است که، میزان بارهای موجود در ساختمان به طور تقریبی محاسبه می گردد و با توجه به آن مقاومت سازه را بررسی و تعیین می نمایند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع سازه در صنعت ساختمان سازی، آشنا کنیم.

تعریف سازه در صنعت ساختمان؟

انواع بارهایی که توسط سازه در صنعت ساختمان تحمل می گردد

  • بارهای مرده و اجرایی مانند دیوارها، سقف ها و وسایل
  • بارهای زنده مانند افراد ساکن در بنا
  • بارهای ناشی از عوامل طبیعی مانند برف، باران، باد و …
  • بارهایی که به دلیل تغییر حجم مصالح ساختمانی به بنا وارد می گردد
  • بارهای ناشی از انفجار و در نهایت ترکیب بارها

تعریف سازه در صنعت ساختمان؟

 انواع سازه در صنعت ساختمان

  • سازه های سنتی: این سازه ها از قدیمی ترین نوع سازه در صنعت ساختمان سازی می باشد. که محاسبه و طراحی آن کاملا به روش سنتی و تجربی انجام می شود. این سازه ها در ساختمان هایی با حداکثر 2 طبقه و عرض 8 متر زمین اجرایی می باشند. به همین دلیل معمولا در روستاها و شهرستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سازه های فلزی: در طراحی و اجرای این سازه ها از تیرهای فولادی استفاده می گردد. سقف ها در این روش به صورت طاق ضربی و تیرچه بلوک اجرا می شوند. همچنین می توان به جای تیرآهن های ستون از نبشی و ناودانی استفاده نمود. این سازه ها وزن کمتری به نسبت سازه های بتنی دارند. و از قیمت مناسب تری نیز برخوردار می باشند. این سازه ها در برابر رطوبت دچار زنگ زدگی می شوند. در صورتی که آتش سوزی شدیدی اتفاق بیافتد. این سازه ها شدیدا تغییر شکل می دهند.
  • سازه های بتنی: نوع دیگر سازه در صنعت ساختمان، سازه های بتنی می باشد. استفاده از این نوع سازه امروزه در شهرها از طرفداران بیشتری برخوردار می باشد. زیرا قیمت اجرای این نوع سازه از سازه های فلزی مناسب تر است. همچنین این سازه در برابر تغییر شرایط آب و هوایی از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار می باشد. به همین دلیل عمر مفید بیشتری نسبت به سازه های دیگر دارد. سازه های بتنی به دلیل وجود بتن و مصالح مصرفی دیگر، وزن سنگینی دارند. از طرفی ساخت آنها نسبت به دیگر سازه ها، زمان بیشتری نیاز دارد.
  • سازه های ساختمانی به روش صنعتی: سازه های صنعتی نوع جدیدی از سازه در صنعت ساختمان می باشند. که با هدف تولید انبوه در کنار در کنار کاهش دادن انرژی های مصرفی مانند سرمایشی و گرمایشی و … طراحی شده اند. متریال مصرفی در این سازه ها را نمی توان دقیقا نام گذاری نمود. زیرا با توجه به شرایط در طراحی این سازه ها ممکن است از سازه های فلزی و یا بتنی استفاده شود. همچنین در برخی موارد از این دو سازه به صورت تلفیقی نیز استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست