کلوک

آنچه لازم است در مورد پیمانکاری بدانیم:

واژه پیمانکاری یکی از واژه های پر کاربرد در فعالیت های علوم فنی مهندسی می باشد که با انعقاد قرارداد بین پیمانکار و اشخاص حقیقی یا حقوقی با قبول مسئولیت های مشخص شکل می گیرد که در این قرار داد ها حیطه فعالیت پیمانکاری مشخص می شود. یکی از شاخه های کاربرد پیمانکاری فعالیت در زمینه پیمانکاری ساختمان می باشد که در ادامه توضیحاتی پیرامون این عملیات داده خواهد شد.

 

صفر تا صد پیمانکاری ساختمان:

پیمانکاری ساختمان به مجموعه ای گفته می شود که از سمت کارفرما به عنوان نماینده در اجرای پروژه های ساختمانی انتخاب شده و بر اساس قراردادی که وضع می شود اقدام به انجام عملیات ساختمانی می کند. در رابطه با صفر تا صد پیمانکاری ساختمان باید اشاره کرد که پیمانکاران مجری تمامی کارهای ساختمانی از جمله خاکبرداری،شفته ریزی،آجرکاری،گچ کاری و نقاشی ساختمان را به طور کامل به عهده می گیرند که البته شرح وظایف پیمانکاری در انعقاد قرارداد مشخص می شود یکی از ویژگی های مهم در زمینه پیمانکاری  ساختمان داشتن تجربه کافی و قدرت تصمیم گیری بالا و با قاطعیت می باشد تا بتواند تسلط کافی بر روی پروژه مورد نظر داشته باشد این باعث می شود پروژه هم کیفیت داشته باشد و هم سرعت بالا. در ساخت و ساز ساختمانی پیمانکار باید از مصالح مرغوب استفاده کند و همچنین نیروی کار با تجربه تا بتواند در مدت زمان مشخص پروژه را تحویل کارفرما بدهد. امروزه شاهد هستیم که به دلیل ساخت و ساز های لوکس و پیشرفته فعالیت پیمانکاری نیز متنوع و گسترش پیدا کرده است به طوری که اغلب پیمانکاری در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل را کاربرد دارد. در رابطه با هزینه های پیمانکاری نیز باید اشاره کرد که شرکت های پیمانکاری با توجه به سابقه کاری که دارند قیمت های متفاوتی نیز ارائه می دهند اما خب به صورت میانگین قیمت بر اساس زیر بنای هر متر مربع مشخص می شود که شامل سقف،راه پله،انباری،پارکینگ و استفاده از مصالح و همچنین دستمزد عوامل اجرایی در کار ساخت و ساز صورت می گیرد

 

 

پیمانکاری ساختمان

وظایف مهم پیمانکار ساختمان:

در قرارداد های پیمانکاری از هر نوعی که باشد پیمانکار موظف است تا تمام موارد و نکته ها را در اجرای عملیات عمرانی رعایت کنند که در اینجا مهم ترین وظایف پیمانکار ساختمان را بیان می کنیم:

پیمانکار ابتدا باید یک برنامه ریزی کامل و جامع برای راحت تر پیش بردن پروژه ساخت و ساز داشته باشند که این برنامه ریزی از استخدام کارکنان گرفته تا تمام فعالیت های لازم در ساخت و ساز،در پیمانکاری باید  پیمانکار  تمام مراحل اجرایی ساختمان به تمام نقشه های فنی و مهندسی طراحی شده پایبند باشد در واقع پیمانکار پیش از شروع کار ابتدا باید یک مطالعه و بررسی کلی بر روی نقشه داشته باشد تا اگر مشکلی برای اجرا وجود دارد با مشاوران کار بلد در این زمینه و یا کارفرمای پروژه مطرح کنند.

پیمانکاری در زمینه ساختمان قوانین خاص خود را دارد که پیمانکاران باید کلیه قوانین و ضوابط مربوط به ساخت و ساز را بدانند البته باید اشاره کرد که قوانین بسته به مکان و زمان ساخت متفاوت است در پیمانکاری باید توجه داشته باشند که که تمام اقدامات در زمینه ساخت و ساز باید به شیوه قانونی انجام شود. همان طور که تمام مسئولیت های ساخت و ساز بر عهده پیمانکار می باشد نظارت بر پیشرفت در ساخت و ساز و تغییرات را باید مرتب کنترل کنند یعنی پیمانکار باید پروژه را از نزدیک دنبال کند تا اگر نیازی به تغییرات است اقدام لازم را انجام دهند.

با توجه به این که تمام مسئولیت ها بر عهده پیمانکار می باشد اگر در موقع ساخت و ساز حادثه ای رخ دهد پیمانکار باید رسیدگی کند زیرا رعایت تمامی موارد مربوط به حفظ امنیت کارگاه و تهیه وسایل حفاظتی برای کارگران از وظایف پیمانکاری می باشد.در آخر بیان این نکته لازم است که فراهم نمودن مصالح ساختمانی برای اجرای ساخت و ساز بستگی به نوع قرار دارد به طوری که در نمونه قرار داد ها بعضی اشخاص یا پیمانکار ساخت و ساز را بدون مصالح مورد نیاز ساخت عملیات ساختمانی منعقد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست