کلوک

هنر و علم طراحی و نقشه کشی ساختمان از دیرباز مورد استفاده بشریت قرار گرفته است. اما پس از گذشت چندین سال طراحی داخلی و دکوراتیو نیز، زیر شاخه ای از هنر معماری شناخته شد. طراحی داخلی ترکیبی از علم و هنر است، که نقش بسیار زیادی در زیبایی و دلپذیر شدن فضای زندگی شخصی هر فرد و خانواده ای دارد. به همین دلیل امروزه طراحی داخلی به عنوان شغلی کاملا تخصصی و حرفه ای جایگاه ویژه ای در میان کسب و کارها پیدا کرده است. در ادامه قصد داریم شما را با طراحی داخلی در معماری، بیشتر آشنا کنیم.

تعریف طراحی داخلی در معماری

طراحی داخلی و قوانین آن

دکوراسیون و طراحی های داخلی زیر مجموعه ای از معماری می باشد. که باید با توجه به قوانین دکوراسیون داخلی اجرایی شود. در طراحی های داخلی بنا، نیاز است تا تمامی اجزا در کلیت با یکدیگر همخوانی داشته باشند. در طراحی دکوراسیون داخلی نیاز است تا تمامی عناصر تاثیرگذار در طراحی داخلی مورد بررسی قرار گیرند. و در نهایت با توجه به آنها طراحی انجام شود.

امروزه افراد حرفه ای در دکوراتیو، با بررسی متراژ فضاهای مختلف خانه، موقعیت های اقلیمی و محیطی، بررسی جنبه های روانشناختی تمامی افراد خانواده، علایق مالک و … به طراحی دکوراسیون داخلی خانه و اجرای آن     می پردازند. قوانین و اصول طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی با توجه به کاربری هر فضا ( اداری، تجاری، مسکونی، فرهنگی و …) متفاوت می باشد.

تعریف طراحی داخلی در معماری

عناصر مهم در طراحی داخلی

برای انتخاب بهترین طراحان در دکوراسیون داخلی باید آنهایی را انتخاب نمود، که به عناصر مهم در طراحی داخلی اهمیت می دهند. و همچنین از افراد متخصص در این حوزه ها استفاده می نمایند. از جمله مواردی که در طراحی های داخلی بسیار حائز اهمیت می باشد و باید از بهترین نوع آن بر اساس استانداردها و سبک طراحی استفاده نمود، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • طراحی و اجرای در و پنجره ها
  • انتخاب نوع پوشش دیوارها ( رنگ، کاغذ دیواری و …) و رنگ انتخابی آنها
  • بررسی و انتخاب نوع تجهیزات روشنایی
  • بررسی و انتخاب بهترین و مناسب ترین کفپوش برای فضاهای مختلف خانه
  • انتخاب نوع فرش و قالی
  • انتخاب سرویس خواب و مبلمان ها
  • انتخاب نوع پرده ها متناسب با طراحی هر فضا
  • انتخاب برخی از عناصر در به عنوان دکوری های هر فضا
  • انتخاب سنگ و کاشی های سرویس های بهداشتی
  • حتی انتخاب نوع کلید و پریز ها، تابلوها، محل قرار گیری هر عنصر در فضا و …. نیز در طراحی دکوراسیون های داخلی بسیار حائز اهمیت می باشد.

اما باید توجه داشته باشید که، میان ظاهر و رنگ تمامی عناصر باید هماهنگی وجود داشته باشد. البته هماهنگی به معنای یک رنگ بودن تمامی وسایل و یا یک شکل بودن آنها نیست. بلکه به معنای همخوانی تمامی عناصر با یکدیگر می باشد. در برخی موارد تضاد یک المان با تمامی عناصر در دکوراسیون می تواند در عین تضاد، همخوانی بسیار زیادی را ایجاد نماید.

نکته: به طور کلی مهمترین بخش در انجام طراحی و اجرای دکوراسیون های داخلی، انتخاب سبک طراحی داخلی با توجه به خواسته مشتری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست