کلوک

امروزه در برخی از پروژه های ساختمانی، طراحی و ساخت محوطه و فضای اطراف ساختمان ها، مانند فضاهای داخلی و نمای بنا حائز اهمیت می باشند. محوطه سازی در صنعت ساختمان نیز، باید مطابق با طراحی و ساخت ساختمان ها بر اساس اصول و استانداردهای محوطه سازی، طراحی و اجرا شوند. در ادامه قصد داریم شما را با تعریف محوطه سازی در صنعت ساختمان و ویژگی های آن آشنا کنیم.

تعریف محوطه سازی در صنعت ساختمان

تعریف محوطه سازی در صنعت ساختمان

محوطه سازی در صنعت ساختمان، یک بخش اصولی و مجزا در معماری و طراحی می باشد، که با عنوان معماری منظر شناخته می شود. در این تخصص هدف طراحی فضاهای محوطه های ساختمان، با توجه به اصول محوطه سازی است. از انواع المان های مورد استفاده در این حوزه می توان به آبنماها، چمن ها، باغچه، آلاچین،      نیمکت ها، سنگ فرش ها و … اشاره نمود.

اصول محوطه سازی در صنعت ساختمان

طراحی و اجرای محوطه سازی در صنعت ساختمان، باید از قوانین و اصولی پیروی نماید. تا بتواند بهترین نوع محوطه سازی را ارائه دهد. در صورت رعایت نکردن این اصول، نتیجه نهایی استاندارد و مطلوب نخواهد بود. اصول محوطه سازی به شرح زیر می باشد.

تعریف محوطه سازی در صنعت ساختمان

  • حفظ تمرکز: حفظ تمرکز در محوطه سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. سعی کنید قسمتی از محوطه را به عنوان مرکز در محوطه در نظر بگیرید. سپس تمامی المان ها را با توجه به همان مرکز طراحی نمایید. سعی کنید این نقطه کانونی و مرکزی نزدیک به ورودی محوطه باشد. البته در برخی از مواردی که فضای محوطه بسیار بزرگ می باشد. می توانید از چند نقطه کانونی در محوطه سازی استفاده نمایید.
  • تعادل میان المان های مختلف: برای طراحی و اجرای یک محوطه سازی ایده آل، تعادل را میان المان ها رعایت نمایید. استفاده بیش از اندازه از هر المانی می تواند فضای محوطه را شلوغ و سردرگم نشان دهد. به طور کلی تعادل و تقارن در محوطه سازی های رسمی می تواند در زیبایی محوطه و جذابیت آن بسیار موثر باشد. اما معمولا محوطه سازی های غیر رسمی در عین رعایت تعادل، به صورت نامتقارن اجرایی می گردد.
  • اتحاد میان المان های مختلف: یکی دیگر از اصول محوطه سازی در صنعت ساختمان، اتحاد میان المان های یک محوطه می باشد. رعایت نسبت المان های کاربردی در محوطه و استفاده اصولی از آنها می تواند اتحاد و انسجام المان ها را در محوطه اجرا نماید.
  • زیبایی در کنار سادگی: رعایت اصول سادگی و پرهیز از هرگونه زیاده روی در طراحی المان ها، موجب زیبایی بیشتر محوطه می شود. شلوغی بیش از حد محوطه نه تنها موجب زیبایی نمی شود، بلکه زیبایی هر کدام از المان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. البته به این نکته توجه داشته باشید که، سادگی به معنای خسته کننده بودن و عاری از جذابیت بودن المان ها نیست. سادگی به معنای عدم افراط در استفاده از تعداد المان ها می باشد.
  • کمک گرفتن از خطوط و ریتم: رعایت ریتم در محوطه سازی، می تواند جذابیت محوطه را چندین برابر نماید. استفاده از مسیر حرکتی، بوته ها و چراغ های محوطه می توانند در طراحی ریتم محوطه بسیار موثر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست