کلوک

محوطه سازی چیست؟

پای حرف معمارها و طراحان منظر بنشینید تا از اهمیت محوطه سازی و لنداسکیپ برایتان بگویند. اهمیت محوطه سازی به حدی است که به صورت رشته ای تخصصی از معماری و طراحی ساختمان درآمده است. بخش مهمی از هر ساختمان و کاربری فضاهای اطراف آن است. ما این فضاهای بیرونی را تحت عنوان محوطه می شناسیم. در محوطه سازی به طراحی المان ها، فضاهای سبز، فضاهای پیاده، سواره و … می پردازیم. این که فضاهای بیرونی چه شکلی باید باشد، تا حد زیادی به کاربری فضاها بستگی دارد. قطعا محوطه سازی یک بیمارستان با ویلا تفاوت خواهد داشت. برای همین محوطه سازی کلوت با سابقه ای بیش از بیست سال به طور تخصصی بر روی طراحی محوطه کار می کند و می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

محوطه سازی

هدف از محوطه سازی چیست؟

چرا محوطه سازی انجام می شود؟ تنها زمانی می توان به این سوال جواب داد که از افراد مختلف که از دو فضای با طراحی محوطه و بدون طراحی محوطه عبور کرده باشند. آنچه در جواب خواهید شنید، تمایل افراد به عبور از محوطه های کار شده است. هدف از طراحی محوطه، زیباتر کردن فضاهای خارجی و متصل کردن بیرون و داخل ساختمان به بهترین شیوه است. این را همیشه به یاد داشته باشید، که با طراحی مناسب و اصولی محوطه می توانید راضیت کاربران فضاها را بسیار افزایش دهید. اگر صاحب آپارتمان، ویلا و یا یک شرکت هستید، باید حتما محوطه سازی زیبا و مناسبی در اطراف ساختمان خود داشته باشید.

ساختمان هایی که به محوطه ی آنها دقت نشده است، دافعه دارند. این دافعه تاثیرات خود را بر روحیه و رضایت افراد خواهد گذاشت. اما آیا محوطه سازی تنها در اطراف ساختمان است؟

کجاها محوطه سازی می شوند؟

در حالت کلی محوطه سازی برای اطراف ساختمان و در سطح زمین است، اما اینجا تنها جایی نیست که محوطه سازی انجام می شود. امروزه با توجه به افزایش جمعیت و زیاد شدن ساختمان های بلند، بام سبز در طبقات طراحی می شود. هرگونه طراحی فضاهای غیر سربسته در جمله ی طراحی محوطه قرار دارد.

طراحی محوطه

در طراحی محوطه از چه تکنیک ها و المان هایی استفاده می شود؟

انواع المان ها و طرح ها را می توان در طراحی محوطه به کار برد. از جمله انواع آلاچیق ها، آبنما، گیاهان و فضاهای سبز، سنگ های رودخانه ای؛ استخر، برکه های مصنوعی، فضاهای نشیمن، کف سازی های مختلف و … .

در طراحی فضاهای سبز باید دتایل های اجرایی مخصوص، متریال مقاوم و مناسب و ایمن بسیار مهم است. مخصوصا زمانی که در بام ها محوطه سازی انجام می شود. حتما در طراحی محوطه با متخصصان این زمینه مشورت کنید، چرا که نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید در طراحی و اجرا به آنها عمل کنید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دیتیل های اجرایی فضای سبز و  ایجاد عایق های رطوبتی و حرارتی بسیار مهم است.
  • کف محوطه باید زیبا و قابل شستشو و مقاوم در برابر شرایط جوی باشد.
  • اگر طراحی محوطه ی بیرون ساختمان انجام می دهید، باید بسیار به مسیرهای پیاده و سواره توجه داشته باشید.
  • ایجاد فضاهای نشستن موقت و طولانی را در طراحی محوطه رعایت کنید.
  • بهتر است که عناصر و اجزای به کار رفته در طراحی محوطه از یک انسجام کلی برخوردار باشد. منظور این است که در هر تکه از آن به سبک خاصی عمل نکنید و یک هماهنگی در محوطه وجود داشته باشد.
  • استفاده از چند نوع متریال در کف می تواند زیبایی خاصی به فضاهای بیرونی شما بدهد.

اگر به دنبال طراحی محوطه به صورت زیبا و اصولی هستید، می توانید با متخصصان ما در کلوک در ارتباط باشید و مشاوره های رایگان ما را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست