کلوک

مهمترین نکات در محوطه سازی

محوطه سازی راهی برای ایجاد زیبایی است. انسان که با نیاز ذاتی به زیبایی آفریده شده است. تاثیرات روانی و روحی زیبایی بر انسان، مساله ای است که روانشناسان به طور حرفه ای بر روی آن کار می کنند و هر روز گوشه ای از  پرده ی آن کنار می زنند. اگر به دنبال محوطه سازی اصولی هستید، در اینجا هر آنچه باید بدانید را به شما خواهیم گفت. در کنار آموزه های کلوت شما می توانید تمام کارهای ساختمانی و طراحی لوکس و زیبای خود را با مشاوران ما در کلوت در میان بگذارید.

محوطه سازی

همه چیز درباره ی طراحی محوطه

  • به مصالح توجه داشته باشید: مصالح یکی از مهمترین مساله هایی است که باید با دل و جان به انتخاب آنها دست بزنید. مصالح مناسب و مقاوم انتخاب کنید. پیشنهاد ما این است که ترجیحا چند نوع متریال برای کف و جداره ها انتخاب کنید. البته به یاد داشته باشید، کار نباید شلوغ باشد. تعداد حداقل دو و سه تا برای کف می تواند زیبا و دیدنی باشد.
  • حتما از فضای سبز استفاده کنید: در محوطه سازی و طراحی فضاهای بیرونی، استفاده صحیح از فضاهای سبز جهت ایجاد آرامش و هوای تازه و پاک بسیار حائز اهمیت است. برای این کار می توانید از انواع درختان، درختچه ها، گل ها و گیاهان بهره ببرید. حتما در این مورد از جزییات مخصوص و اجرایی استفاده کنید و با مهندسان معمار منظر، مشاوره های لازم را داشته باشید.
  • نورپردازی: حتما در محوطه سازی، به نورپردازی در شب توجه داشته باشید. نور و روشنایی، زیبایی محوطه ها را دوبرابر می کند. مخصوصا برای فضاهایی که امکان دارد در طول شب نیز از آن استفاده کنید. گاهی با یک نورپردازی، جلوه های به مراتب زیباتری در شب می توان به فضاهای بیرونی داد. برای همین جای پریزها و اتصال به برق را در هنگام طراحی در نظر داشته باشید. ایمنی این پریزها در برابر شرایط جوی مهم است. در این میان حتما مسیرهای رفت و آمد را باید روشن کنید و نورپردازی آنها را تامین کنید.
  • هزینه ی محوطه سازی چقدر است؟ به بودجه و میزان هزینه ای که می توانید برای محوطه سازی خرج کنید، توجه داشته باشید. بهتر است که برنامه ریزی برای محوطه سازی کاملا بر اساس بودجه و یک برنامه مالی پیش برود. چرا که به کار بردن المان های مختلف مانند نورپردازی، استخر، آبنما و غیره برای شما هزینه های مخصوص خود را در پی خواهد داشت.
  • نگهداری و تعمیر: باید این را نیز بدانید که هر از گاهی به تمعیرات نیاز خواهید داشت. مدت این زمان به ممارست استفاده کنندگان برمی گردد. نگهداری مساله ای است که باید کاربران بدانند. آبیاری  و نگهداری فضاهای سبز و نظافت و رسیدگی به استخر و دیگر قسمت های محوطه سازی مهم است. برای همین در محوطه های بزرگ مانند دانشگاهها و بیمارستان ها، افرادی را برای رسیدگی به محوطه استخدام می کنند.

نکات مهم در طراحی محوطه

آیا می دانید که محوطه سازی به دوران های بسیار پیش تر برمی گردد. مبدا پیدایش توجه ها به محوطه را به طور کلی می توان در معماری شرقی و بخصوص معماری ایرانی دید. زمانی که زیباترین طراحی ها در قالب چهارباغ در محوطه ی کوشک ها اجرا می شد و پادشاهان و حاکمان از آنها برای پیشواز مهمانان خود استفاده می کردند.

تا الان که طراحی تخصصی برای محوطه سازی انجام می شود. نکات مهم در محوطه سازی در بالا گفته شد. بهتر است با توجه چارچوب معماری ایرانی و باغ های ایرانی از یک سو و آموزه های دنیای مدرن و مصالح جدید به طراحی محوطه بپردازید تا آنچه خلق می کنید از ارزش های معماری و زیبایی شناسی برخوردار باشد. این مساله ای است که در کلوت به طور تخصصی بر روی آن کار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست