کلوک

نمونه قرارداد پیمانکاری

به طور کلی قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که در آن کارفرما یا صاحب کار، انجام عمل یا کاری را با شرایط معین و در برابر مقدار مشخصی دستمزد و در یک بازه زمانی مشخص آن را به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار واگذار می کند. قرارداد پیمانکاری میتواند برای ایجاد ساختمان، حمل ونقل و … باشد.

قرارداد پیمانکاری

برای تهیه و تنظیم یک قرارداد پیمانکاری باید دو طرف به طور دقیق معین شوند. درگام بعدی از تنظیم قرارداد پیمانکاری باید نوع کاری که قرار است انجام شود مشخص گردد. یعنی کاری که قرار است برای آن قرارداد پیمانکاری بسته شود ساختمانی است؟ حمل و نقل است؟ چیست؟ در این نوع از قرارداد ها باید به طور کامل در مورد انتظارات کارفرما از پیمانکار ساختمان شرح داده شود.

اما قرارداد پیمانکاری همانند سایر قراردادهایی که بین طرفین منعقد میشود دارای شرایط و ضوابط خاص خود میباشد. این شرایط و ضوابط در دو دسته شرایط عمومی و خصوصی قرار می گیرند. شرایط عمومی آن دسته شرایطی هستند که برای همه وجود دارد و تغییری نمی توان در آن ایجاد کرد. دو طرف قرارداد یعنی پیمانکار و کارفرما باید آن را رعایت کنند و حق اعتراض ندارند. اما شرایط خصوصی بر حسب نوع قرارداد میان دو طرف بسته می شود، در این راستا از دیگر تخصص ها از جمله مدیر طرح، مهندس مشاور و معمار و … نیز در پروژه بهره گیری می شود.

نکات مهم در بستن قرارداد

نکته ای که باید به آن در تنظیم قرارداد پیمانکاری توجه نمود این است که شرایط قرارداد پیمانکاری چه عمومی و چه خصوصی اساسا باید به گونه ای تهیه و تنظیم شوند در صورت انجام خلاف شرایط ذکر شده در قرارداد، مستوجب جزای کیفری متناسب با آن عمل قرار گیرد. که دراین مورد بهترین راه تدوین قراردادی با ضمانت اجرایی است، یعنی قرارداد پیمانکاری ما باید به گونه ای تنظیم شود که در صورت استنکاف یا عدم اجرای شرایط ذکر شده در قرارداد از سوی هر یک از طرفین قرارداد طرف مقابل توانایی برخورد قضایی با آن را داشته باشد.

اما قرارداد های پیمانکاری از لحاظ نحوه انعقاد و بسته شدن به دو دسته کلی تقسیم بندی میشوند: قراردادهای پیمانکاری ساده و قرارداد پیمانکاری تشریفاتی. قرارداد های ساده که همان قراردادهایی محسوب میشوند که با شرایط عمومی و خصوصی خود بین پیمانکار و کارفرما منعقد شده و هیچگونه تشریفاتی لازم ندارند. اما قراردادهای پیمانکاری تشریفاتی علاوه بر شرایط عمومی و خصوصی به امر یا اموری که تشریفات نامیده شوند نیاز دارند که این هم بیشتر بخاطر تایید اراده ابراز شده در تشکیل عقد میباشد.

قرارداد های پیمانکاری

قرارداد های پیمانکاری دارای انواع مختلفی می باشد که شامل:

  1. قراردادهای پرداخت کلی
  2. قراردادهای دائمی
  3. قراردادهای سنجشی
  4. قراردادهای بازپرداخت هزینه
  5. قراردادهای مدیریتی
  6. قراردادهای مدیریت پروژه
  7. قراردادهای طراحی و ساخت
  8. قراردادهای مهندسی،تامین تجهیزات،اجرا
  9. قراردادهای ساخت و توسعه

در این میان شرکت پیمانکاری کلوک با یازده سال تجربه در عرصه ساخت و ساز که در سال 1388 توسط گروهی مهندسان با تجربه و کاربلد راه اندازی شده و هدف از ایجاد آن ارتقا و پیشرفت در راستای ساخت بناهای با کیفیت میباشد. این شرکت با استفاده از دانش روز و تکنولوژی های پیشرفته روز جهان مهندسی توانسته به سرعت پله های ترقی را طی نموده و اعتماد مردم را به خود جلب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست