کلوک

چگونه در پیمانکاری موفق باشم؟

مطمئنا بسیاری از شما واژه پیمانکاری را شنیده اید اما تعریف درستی از آن در ذهن تان ندارید. پیمانکاری می تواند یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد که برای انجام پروژه ای، پیمانی میان او و کارفرما امضا می شود. چون معمولا انجام پروژه ها به تنهایی مقدور نیست، تعدادی از افراد با تخصص های مختلف و مرتبط گرد هم می آیند و شرکتی را با عنوان پیمانکار ثبت می کنند. شاید برایتان سوال باشد، شرکت های مهندسین مشاور با شرکت های پیمانکاری چه ارتباطی دارند. طبق فصل 13 تغییرها و اصلاح ها، مهندسین مشاور،  پیمانکار دست دوم محسوب می شوند. حوزه فعالیت های پیمانکار شامل: تهیه مدارک فنی، مهندسی و طراحی، (پیگیری) ساخت و نصب تجهیزات، ساختمان، راه و ترابری، راه اندازی، مدیریت پیمان، تحویل موقت و دائم و حتی بخشی از مرحله بهره‌برداری،  مرمت آثار باستانی، کاوش های زمینی، ارتباطات، نفت و گاز، نیرو، صنعت و معدن و فعالیت های عمرانی می باشد.

پیمانکاری

مراحل لازم جهت ثبت شرکت پیمانکاری

اعضایی که به عنوان پیمانکار اقدام به ثبت شرکت می کنند، باید مراحل زیر را پشت سر بگذارند:

 1. تکمیل و ارائه فرم نام شرکت مربوطه
 2. تکمیل و ارائه فرم مشخصات اعضای شرکت پیمانکار
 3. امضای سه نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص توسط همه سهامداران
 4. دو برگه اظهار نامه از حسابداری ثبت
 5. فتوکپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمام سهامداران.
 6. ارائه مدارک مبنی بر عدم سو پیشینه کیفری تمام اعضا از اداره تشخیص هویت.
 7. تنظیم اقرار نامه رسمی در دفترخانه اسناد رسمی

با گذراندن مراحل فوق، پیمانکار و سایر اعضا موفق به ثبت شرکت پیمانکاری می شوند و می توانند فعالیت خود را در یکی از حوزه های مذکور آغاز کنند. با انجام فعالیت های تبلیغاتی از سوی پیمانکار و شرکت تاسیس شده، مشتریان برای انجام پروژه های خود به پیمانکار رجوع می کنند. در این مرحله امضای قرارداد بین پیمانکار و کارفرما از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا کارفرما به دنبال اجرایی شدن پروژه خود می باشد و پیمانکار نیز قصد دارد در قبال مدیریت و اجرای پروژه درآمد لازم را کسب کند.

 قرارداد های پیمانکاری دارای ویژگی هایی هستند:

 1. انجام پروژه به صورت یکپارچه بر عهده پیمانکار می باشد
 2. پروژه باید به صورت کامل و براساس نظر و خواست کارفرما به اتمام برسد
 3. تعهد و ضمانت انجام صحیح پروژه باید در قرارداد ذکر شود

4 .مدیر طرح و مهندس ناظر نیز باید توسط کارفرما به پیمانکار معرفی گردد و در متن قرارداد ذکر شود.

 1. کارفرما باید درون قرارداد متعهد شود حق بیمه افرادی را که در انجام پروژه حضور دارند، پرداخت می کند.

در نهایت با تنظیم و امضای قرارداد از سوی کارفرما و پیمانکار، تمام اعضا با توجه به تخصص و مهارتی که دارند در پیشبرد پروژه سهیم می شوند. با شروع پروژه، هرکس باید مسئولیت و تعهد کاری  خود را مدنظر قرار دهد و با زمان بندی درست، به تکمیل پروژه کمک نماید.

پیمانکاری ساختمان

در راستای جذب و حفظ مشتریان، رعایت دو نکته الزامی است: 

1.ارتباط سازنده با مشتری: پاسخگویی درست به مشتریان و برقراری ارتباط سازنده با آنان، برای یک پیمانکار موفق امری ضروری است. در این بین وقت شناس بودن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. زمان بندی درست در هنگام ملاقات با مشتری و ارائه پروژه و اتمام آن در زمان مقرر شده، امری مهم است.

2.انعطاف پذیری حین کار: در ابتدای پروژه، زمان عقد قرارداد و هنگام تحویل پروژه به کارفرما ممکن است نکات و ایراداتی وجود داشته باشد، یک پیمانکار موفق کسی ست که نسبت به این گونه تغییرات واکنش شدید نشان ندهد و با مذاکره مسیر درست پروژه را پیش ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست