کلوک

می توان گفت انعقاد قرارداد پیمانکاری بین ارکان یک پروژه اتفاق می افتد که از جمله آن ها می توان به کارفرما، مهندس مشاور و پیمانکار اشاره کرد و در واقع شامل اسناد و مدارکی می شود که درج آن در موافقت نامه است و دربرگیرنده سندی می باشد که معمولا مشخصات اصلی قرارداد پیمانکاری از جمله مشخصات دو طرف قرارداد، موضوع پیمانکاری، مبلغ و مدت زمان پیمانکاری و شرایط فورس ماژور در آن آورده می شود.

همچنین در قرارداد پیمانکاری شرایط عمومی قرارداد در قالب چارچوب کلی ملاک قرار داده می شود که در آن تکالیف، حقوق و مسئولیت های کارفرما و پیمانکار در آن درج شده است. مواردی که ذکر شده، رعایت آن ها در قراردادها ضروری می باشد و تحت هیچ شرایطی، هیچ گونه تغییری نیاید در آن صورت گیرد.

از دیگر نکاتی که در قرارداد باید رعایت گردد، شرایط خصوصی پیمانکار می باشد که تنظیم آن برای کامل کردن شرایط عمومی نیاز است. فقط باید توجه شود که نقض شرایط عمومی با آموردن شرایط خصوصی اتفاق افتد. در قراردادهای پیمانکاری، کارفرما، پیمانکاری را به عنوان نماینده خود در نظر می گیرد تا در مدیریت و اجرای پروژه او را همراهی کند و تهیه نقشه و دریافت مجوزهای ساخت، تهیه مصالح و ماشین آلات، محوطه سازی و… از وظایف پیمانکاری به شمار می رود.

در صورتی که تمایل دارید نمونه قرارداد پیمانکاری را مشاهده کنید، می توانید به سایت های اینترنتی سر بزنید تا اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

چند مورد از انواع قرارداد پیمانکاری را نام ببرید و توضیح دهید؟

               

قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمان مدیریت: قرارداد پیمان مدیریت و یا مدیریت پیمان در واقع به استخدام شخص حقیقی و حقوقی جهت اجرای صفر تا صد پروژه ساختمانی گفته می شود و دستمزدی که پیمانکار دریافت می کند درصدی از خزینه ساخت مصالح و دستمزدها می باشد.

قرارداد پیمانکاری ساختمان دستمزدی: این نوع از قرارداد به قراردادهای گفته می شود که در آن تهیه مصالح برای پروژه را کارفرما بر عهده دارد و شرکت پیمانکاری اجرای عملیات را پیگیری می کند. در این نوع از پیمان ها، فقط بابت اجرای عملیت به پیمانکار دستمزد تعلق می گیرد.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان امانی: از روش قرارداد پیمانکاری ساختمانی برای پروژه های کوچک که به دنبال تمام شدن آن در مدت زمان کوتاه هستند، استفاده می شود. کافرما در این روش به انتخاب فرد مورد اعتمادی می پردازد که مسئولیت و اجرای پروژه را بر عهده گیرد.

قرارداد پیمانکاری ساختمان مقطوع: در این روش از قرارداد، پیمانکار دو روش را در دستور کار قرار می دهد که یکی از آن ها پیمانکار، در صورت توافق بر روی مبلغی برای دستمزد، قبول می کند کل عملیات را دنبال کند تا به پایان برسد. در روش دیگر پیمانکار با توجه به توافق بر روی مبلغ مشخصی برای هر کار واحد، در صدد انجام عملیات مورد نظر بر می آید. البته نمونه قرارداد پیمانکاری زیادی وجود دارد که احتمال متفاوت بودنشان هم زیاد است.

چه عواملی بر نوع قرارداد پیمانکاری تاثیر می گذارند؟

اهدافی که مدنظر پروژه ساختمانی می باشد.

چگونگی و زمان بندی تحویل پروژه از عوامل مهم در نوع قرارداد است.

از دیگر عوامل موثر بر قرارداد می توان به محدودیت های موجود در پروژه های ساختمانی اشاره کرد.

مشخصات خاص پروژه مورد نظر هم در نوع قرارداد تاثیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست