کلوک

تاسیسات در صنعت ساختمان، مجموعه تجهیزاتی می باشد که به منظور بهینه کردن و طولانی تر نمودن عمر ساختمان اجرایی می گردد. با توجه به مدرنیته شدن زندگی های امروزی و پیشرفت تکنولوژی وجود این تجهیزات در تمامی زندگی ها الزامی شده است. اجرای هر کدام از این تجهیزات نیازمند، بررسی و برآورد محاسبات به صورت دقیق می باشد. که توسط مهندسین و متخصصین این حرفه انجام می شود. در ادامه قصد داریم شما را با انواع تاسیسات در صنعت ساختمان سازی، آشنا کنیم.

تعریف تاسیسات در صنعت ساختمان

تعریف تاسیسات در صنعت ساختمان

تاسیسات در صنعت ساختمان به منظور تامین شرایط مناسب و مطلوب برای یک زندگی در کنار حفظ منابع انرژی، مورد استفاده قرار می گیرد. تاسیسات ساختمانی به بخش های مختلفی اعم از سیستم سرمایشی،   سیستم های گرمایشی، گاز رسانی، آبرسانی، اطفای حریق، برق رسانی، سیستم فاضلاب و در نهایت سیستم تامین بهداشت ساختمان تقسیم بندی می گردد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی تجهیزات و سیستم های تاسیساتی می توانند به میزان بیشتری از اتلاف انرژی جلوگیری نمایند. همچنین در هزینه های تخریب و بازسازی ساختمان صرفه جویی می کنند. از طرفی هوشمند سازی نمودن تاسیسات، موجب کاهش حجم اشغالی سازه و استفاده مطلوب تر از فضا پس از قرارگیری تجهیزات می گردد.

تعریف تاسیسات در صنعت ساختمان

انواع تاسیسات در صنعت ساختمان

در ارائه طراحی تاسیسات در صنعت ساختمان سازی، نیاز است تا در ابتدا نقشه هایی با توجه به پلان و طراحی خارجی و داخلی ساختمان، بررسی شوند. سپس بر اساس آنها پلان های تاسیسات ساختمان طراحی شوند. انواع پلان هایی که در ارائه نقشه تاسیسات در صنعت ساختمان سازی، باید ارائه شوند، به شرح زیر می باشند.

  1. تجهیزات گرمایشی در ساختمان: سیستم های گرمایشی ساختمان با توجه به بازدهی و نیاز فضاهای داخلی ساختمان طراحی و ساخته می شوند. در این نقشه ها نوع تجهیزات گرمایشی و نحوه اتصالات میان فضاهای مختلف مشخص می شوند.
  2. تجهیزات سرمایشی در ساختمان: از دیگر نقشه های تاسیساتی ساختمان، نقشه های تجهیزات سرمایشی می باشد. که در آن نوع وسیله سرمایشی و مسیرهای کانال کشی آنها مشخص شده است. با توجه به نیازهای ساختمان، باید این نقشه ها توسط متخصصین طراحی شود. تا بتوانند بهترین وسیله سرمایشی را با توجه به بازدهی فضای داخلی ساختمان انتخاب و خریداری نمایند.
  3. تجهیزات تهویه مطبوع در ساختمان: یکی از مهمترین نقشه های اجرایی در تاسیسات ساختمانی، نقشه های تهویه مطبوع می باشد. این نقشه ها به منظور کنترل حرارت و رطوبت داخلی ساختمان طراحی می شوند. هدف از اجرای تهویه مطبوع ایجاد محیطی با هوای مطبوع و دل انگیز در فضاهای داخلی ساختمان می باشد.
  4. سیستم آب رسانی ساختمان: آبرسانی یکی از مهم ترین نقشه های تاسیسات در صنعت ساختمان می باشد. که توسط متخصصین سیستم های آب رسانی طراحی و اجرا می شوند.
  5. سیستم گاز رسانی ساختمان: نقشه های طراحی سیستم گاز رسانی نیز مانند سیستم های آب رسانی ساختمانی می باشد.
  6. سیستم فاضلاب در ساختمان: یکی دیگر از مهمترین نقشه های تاسیساتی می باشد. که به منظور دفع پسماندهای خانگی طراحی و اجرا می شوند.
  7. سیستم های اطفا حریق در تاسیسات ساختمانی: این نقشه ها به منظور جلوگیری و همچنین حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی طراحی و ارائه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست